مدیریت دانش کسب و کار

فراخوان (۱۰۰ استارتاپ)

طرح «۱۰۰استارتاپ» که به تازگی با مشارکت موسسه دانش‌بنیان برکت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی راه اندازی شده، قصد دارد بر روی ۱۰۰ استارتاپ در مراحل بذری و پیش‌بذری سرمایه‌گذاری کند.

به گزارش روابط عمومی ۱۰۰ استارتاپ، در شرایطی که خبرهای متعددی از تعطیلی استارت‌آپ‌ها و افول شتابدهنده‌ها منتشر می‌شود و با شرایط پرتنش سیاسی، بحران ارزی و کاهش ارزش پول ملی، سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها خصوصا استارتاپ‌های مرحله بذری و پیش‌بذری، ریسک بیشتری نسبت به گذشته دارد.

در این شرایط بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند در حوزه‌ های کم‌خطرتری سرمایه‌گذاری کنند یا سرمایه خود را به اصطلاح پارک کنند. یکی از آسیب‌های این تغییر در شیوه سرمایه‌گذاری، کاهش شدید سرمایه‌گذاری در مرحله بذری است که مانع صعود و رشد استارتاپ‌های این مرحله شده و انگیزه کارآفرینان برای خلق استارت‌آپ‌های جدید را نیز کاهش داده است.

«۱۰۰ استارتاپ» نهادی است که به تازگی با برنامه سرمایه‌گذاری گسترده در مرحله بذری و پیش‌بذری و هدف تغییر این شرایط و بازگرداندن پویایی و هیجان به زیست‌بوم کارآفرینی تاسیس شده است. این نهاد با مشارکت موسسه دانش‌بنیان برکت، معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شده و هر سال در ۱۰۰ استارت‌آپ مرحله بذری و پیش‌بذری در ابعاد ۲۰۰ میلیاردریال سرمایه‌گذاری می‌کند.

نوید نظری، مدیر اجرایی ۱۰۰ استارتاپ درباره شیوه تامین سرمایه این نهاد می‌گوید: سرمایه صندوق بذرمایه ۱۰۰ استارتاپ تا امروز علاوه بر موسسین با مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و دولتی دیگری همچون شناسا (بانک پاسارگاد)،‌ سلیم (ایران خودرو)، مبین ایران، تبیان، پرشین دارو، صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان و بنیاد برکت تامین شده و به زودی سرمایه‌گذاران جدیدی نیز به این جمع می‌پیوندند.

این نهاد تازه تاسیس علاوه بر صندوق بذرمایه خود، اجزای دیگری چون شبکه راهبران (منتورها) و شبکه پشتیبانی نیز دارد. شبکه راهبران از مجموعه گسترده‌ای از راهبران و مشاوران تخصصی تشکیل شده که علاوه بر کمک به استارتاپ‌ها در دوره سرمایه‌گذاری و شتابدهی مسئولیت داوری سرمایه‌گذاری بر استارتاپ‌ها و همچنین نقش نمایندگی سرمایه‌گذار را نیز برعهده دارند.

استارتاپ‌های متقاضی سرمایه‌گذاری در مراحل پیش‌بذری و بذری می‌توانند به وب‌سایت ۱۰۰ استارتاپ و بخش «ثبت‌نام سرمایه‌پذیر» مراجعه کنند. برای ثبت‌نام لازم است اطلاعات کسب‌وکار در قالب متن ارائه به سرمایه‌گذار (Pitch Deck)، رزومه و تعیین سهام هم‌بنیان‌گذاران، پیش‌بینی مالی و فیلمی کوتاه (حداکثر ۵دقیقه‌ای) درباره‌ تیم و کسب‌وکارتان بارگذاری شود.

استارتاپ‌ها پس از ثبت نام در مدت ۳ روز ارزیابی اولیه می‌شوند؛‌ سپس در صورت تایید در ارزیابی اولیه یک راهبر ارشد به ایشان معرفی می‌شود. این راهبر مسئولیت پیگیری امور تیم در ۱۰۰ استارتاپ و کمک به ایشان برای آمادگی داوری نهایی را بر عهده دارد.

پس از داوری حضوری و نهایی توسط ۵-۳ داور در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار و صنعت مربوطه، ‌استارتاپ‌های تایید شده به سرعت وارد فرایند سرمایه‌گذاری و شتابدهی می‌شوند. در این دوره علاوه بر پرداخت مبلغ بذرمایه، استارتاپ‌ها می‌توانند از مشاوره راهبران و مشاوران تخصصی، کمک‌های حقوقی نهاد پشتیبان و استفاده زیرساخت‌های همکاران ۱۰۰ استارتاپ بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ