مدیریت دانش کسب و کار

ریاضیدان ایرانی، برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۸ شد

کوچر بیرکار، در عصر روز چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ طی مراسمی که در شهر ریودوژانیروی برزیل برگزار شد به عنوان یکی از چهار برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۸ انتخاب شد. این برای دومین بار است که یک ایرانی تبار موفق به دریافت این جایزه بسیار مهم می‌شود. پیش از این، مریم میرزاخانی فقید موفق شده بود این جایزه را دریافت کند.

معرفی کوچر بیرکار

کوچر بیرکار در سال ۱۳۵۷ هجری شمسی در شهر مریوان استان کردستان متولد شد. وی تحصیلاتش را تا پایان مقطع دبیرستان در مریوان گذراند و در سال ۲۰۰۰ در رشته کارشناسی ریاضی از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد. سپس برای ادامه تحصیل به بریتانیا مهاجرت کرد و در سال ۲۰۰۴ موفق به اخذ مدرک دکتری از دانشگاه ناتینگهام شد و عمده فعالیت تحقیقاتی‌اش در حوزه هندسه جبری است. وی اکنون استاد دانشگاه کمبریج و مقیم بریتانیا است.

کوچر بیرکار تاکنون به خاطر پژوهش‌هایش جوایز زیادی مانند جایزه بنیاد ریاضی پاریس، جایزه لورهولم در سال ۲۰۱۰ و جایزه مور در سال ۲۰۱۶ را دریافت کرد و حالا موفق به دریافت جایزه فیلدز ۲۰۱۸ شده است. جایزه فیلدز به عنوان مهم‌ترین جایزه جهان در حوزه ریاضیات شناخته می‌شود و بسیاری آن را با عنوان نوبل ریاضی می‌شناسند. این جایزه هر ۴ سال یک بار به دو تا چهار ریاضیدان برجسته زیر ۴۰ سال اعطا می‌شود. در دوره قبل نیز مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد توانسته بود این جایزه را دریافت کند و به عنوان اولین زن تاریخ و اولین ایرانی که نوبل ریاضیات را اخذ می‌کند شناخته شد.

جایزه فیلدز توسط جان چارلز فیلدز، ریاضیدان کانادایی پایه‌گذاری شد و اکنون کوچر بیرکار به عنوان دومین ریاضیدان ایرانی موفق به دریافت این جایزه مهم شده است. علاوه بر بیرکار، سه ریاضیدان دیگر به نام‌های پیتر شولتز (استاد دانشگاه بن آلمان)، آلسیو فیگالی (ریاضیدان ایتالیایی) و آکشای ونکاتش (استاد استرالیایی دانشگاه استنفورد) جایزه فیلدز ۲۰۱۸ را برنده شدند. برندگان این جایزه، یک مدال طلا به همراه ۱۵ هزار دلار کانادا دریافت می‌کنند.

مطالب مرتبط
ارسال یک پاسخ